Te pyszne kopytka podaję w Wigilię. Poznaj przepis na podlaską perełkę, którą wszyscy kochają
Kopytka ziemniaczane z makiem to danie, które od niedawna gości na moim stole w Wigilię. Przepis znalazłem w Internecie i postanowiłem zaskoczyć moich bliskich nietypową wersją klusek z makiem. Delikatne kluski ziemniaczane nawet bez dodatków zachwycają smakiem, a w połączeniu z masą makową, tworzą bardzo aromatyczne danie. Dzieci za nimi szaleją. Wbrew pozorom, smak ciasta ziemniaczanego świetnie komponuje się ze smakiem maku, który można wzbogacić bakaliami.
Jak zrobić rozpływające się w ustach kopytka?
Sekretem wyjątkowego smaku oraz konsystencji kopytek są odpowiednio wybrane ziemniaki, które nie mogą być wodniste. Do kopytek i innych klusek np. śląskich najlepsze są ziemniaki o wysokiej zawartości skrobi (ziemniaki o mączystym miąższu), typ kulinarny C. Na kopytka wybieram stare odmiany ziemniaków mączystych np. Tajfun, Ibis, Gracja i Bursztyn. Można pomieszać ziemniaki kilku odmian typu C.
Ziemniaki na kopytka powinny być starannie odcedzone z wody i odparowane (stawiam garnek z odcedzonymi ziemniakami na gazie i podgrzewam, od czasu do czasu potrząsając naczyniem, żeby się nie przypaliły) oraz wystudzone. Pyszne kopytka wychodzą zarówno ze świeżo ugotowanych ziemniaków, jak i z ziemniaków, które zostały ugotowane i przeciśnięte przez praskę dzień wcześniej. Niezbędnymi dodatkami do ciasta na kopytka są: jajko, mąka pszenna i mąka ziemniaczana.
Ciasto na kopytka najlepiej przygotować tuż przed gotowaniem, bo jeżeli dłużej postoi, to robi się bardzo miękkie i klei się do stolnicy. Zanim zacznę gotować porcję kopytek, wkładam do wody jedną kluskę, żeby sprawdzić, czy ma odpowiednią konsystencję. Jeżeli nie jest zwarta, to dodaję nieco mąki pszennej.
Jak zrobić podlaskie kopytka z makiem?
Ciasto na podlaskie kopytka z makiem niczym nie różni się od ciasta na kopytka, które podawane są ze słonymi dodatkami, więc możesz skorzystać z ulubionego przepisu. Smak klusek ziemniaczanych podbija masa makowa, którą przygotowuję z suchego maku niebieskiego (całego) w tradycyjny sposób, korzystając z glinianej makutry i drewnianej pałki. Jeżeli nie masz nieco przestarzałych akcesoriów kuchennych, to możesz zmielić mak w maszynce z sitkiem o drobnych oczkach, a następnie wymieszać z dodatkami. Mając przygotowane ciasto na kopytka i aromatyczną polewę makową, wystarczy ugotować kluski i można przystąpić do degustacji.
Przepis: Kopytka z makiem
Te pyszne kluski idealnie nadają się na wigilię.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 5 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 369 w każdej porcji
Składniki
Na ciasto ziemniaczane:
- 1 i 1/4 kg ziemniaków
- 1 szklanka mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 duże jajko
- sól
Na polewę makową:
- 2/3 szklanki suchego maku niebieskiego
- 2/3 szklanki mleka
- 1-2 łyżki miodu
- 1 łyżka klarowanego masła
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Do dekoracji:
- cukier puder
Sposób przygotowania
- Uszykowanie makuNa 2-3 godziny przed gotowaniem kopytek zalej suchy mak wrzącym mlekiem lub wodą. Przykryj naczynie z makiem pokrywką i poczekaj, aż mak napęcznieje. Ostudzony, napęczniały mak odcedź na sitku i lekko odciśnij, a następnie utrzyj w glinianej makutrze z dodatkiem 1 łyżki letniego masła klarowanego i ekstraktu waniliowego. Dodaj do smaku miód i wymieszaj. Miód możesz zastąpić cukrem kryształem lub cukrem pudrem.
- Gotowanie ziemniakówZiemniaki obierz, umyj i ugotuj do miękkości w lekko osolonej wodzie. Miękkie ziemniaki odcedź i przeciśnij przez praskę lub utłucz tłuczkiem. Wyłóż ziemniaki na stolnicę lub zabezpieczony np. silikonową matą blat kuchenny i pozostaw do ostygnięcia.
- Zagniatanie ciasta ziemniaczanegoDo przestudzonych ziemniaków dodaj całe jajko, mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i sól do smaku, jeżeli ziemniaki są niedosolone. Zagnieć jednolite ciasto i uformuj z niego kulę.
- Formowanie i gotowanie kopytekPodziel ciasto ziemniaczane na kilka części i z każdej uformuj wałek o średnicy około 2 cm. Odkrawaj małe kopytka i odkładaj je na oprószoną mąką deskę lub półmisek. Gotuj kopytka partiami w osolonym wrzątku przez około 2 minuty od wypłynięcia na powierzchnię.
Jak podawać kopytka z makiem?
Gorące kopytka wykładam na talerze, dodaję makową polewę, oprószam cukrem pudrem i od razu podaję. Danie najlepiej smakuje, gdy jest gorące. Porada: jeżeli chcesz podać więcej porcji kopytek z makiem na raz, to przełóż ugotowane kluski do dużej miski, polej roztopionym masłem lub skrop odrobiną oleju, przykryj pokrywką i wstaw do lekko nagrzanego piekarnika, żeby nie ostygły. Przed podaniem wymieszaj kopytka, potrząsając naczyniem.
Opcjonalne dodatki do kopytek z makiem
Smak kopytek z makiem możesz wzbogacić, posypując gotową potrawę nie tylko cukrem pudrem, ale także uprażonymi na suchej patelni orzechami, rodzynkami, posiekanymi owocami suszonymi np. morelami lub śliwkami oraz smażoną skórką pomarańczową.